Czas na bezpieczny rower – NIE JESTEŚMY SAMI

grafika BR

Nie jesteśmy sami

Tegoroczny sezon rowerowy rozpoczął się z opóźnieniem bo i wiosna ociągała się z nadejściem. Ale zrobiło się już cieplej i na rowerowych szlakach pojawili się liczni miłośnicy dwóch kółek. I nie tylko oni. Warto bowiem pamiętać, zwłaszcza jeżdżąc na terenach miejskich, że od ubiegłego roku z dróg dla rowerów mogą również korzystać użytkownicy hulajnóg, rolkarze, wrotkarze i użytkownicy innych urządzeń.

Między innymi z tego powodu tegoroczną kampanię społeczną wspierającą bezpieczeństwo rowerzystów CZAS NA BEZPIECZNY ROWER pragniemy realizować pod hasłem

NIE JESTEŚMY SAMI.

Ma ono dla nas wiele znaczeń.

Przede wszystkim służy przypomnieniu, że szosy, drogi i szlaki rowerowe dzielimy z innymi rowerzystami. Nie wszyscy dorównują nam doświadczeniem i umiejętnościami. Nie wszyscy, niestety, znają zasady ruchu i przepisy, które je regulują. Nie wszyscy wiedzą, jak bezpiecznie korzystać z przestrzeni, którą współdzielimy.

Pamiętając, że wszyscy odpowiadamy przede wszystkim za nasze własne działania, nie możemy zapomnieć również o bacznym przyglądaniu się temu, co na drodze robią inni. Dla naszego i ich bezpieczeństwa.

NIE JESTEŚMY SAMI to również przypomnienie, że na naszym zachowaniu mogą wzorować się inni. Pokazujmy innym użytkownikom dróg, że życzliwość wobec innych może uczynić naszą jazdę jeszcze przyjemniejszą i bezpieczniejszą. Dobry przykład potrafi czasem zdziałać więcej niż piętnowanie złych zachowań. Spróbujmy sprawić, by w naszej obecności pozostali uczestnicy ruchu czuli się pewniej i bezpieczniej.

Pragniemy również zwrócić uwagę na to, że jako rowerzyści tworzymy pewną społeczność i jako taka jesteśmy postrzegani przez innych użytkowników dróg. Chociaż nie ma w społeczeństwie wyraźnego podziału na poszczególne grupy uczestników ruchu, większość nas bowiem bywa zarówno rowerzystami, pieszymi, jak i kierowcami samochodów, wsiadając na rower jesteśmy mimowolnie kojarzeni tylko z jedną z tych grup. W naszym interesie leży, by nie stawiać się wobec pozostałych w opozycji. Od tego również zależy nasze bezpieczeństwo.

Współdzielimy drogi. Nie jesteśmy na nich sami. O tym wszystkim chcemy Wam w tym sezonie przypominać, licząc na to, że jesienią zakończymy go w takim samym lub jeszcze większym gronie. Bo NIE JESTEŚMY SAMI i chcemy, by z każdym dniem było nas więcej.

W kolejnych felietonach poruszymy między innymi kwestie związane z prędkością z jaką powinniśmy poruszać się na drogach rowerowych, jak się na nich zachowywać aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych, jak bezpiecznie przekraczać jezdnie nie wchodząc w groźne w skutkach interakcje z kierowcami samochodów. Przypomnimy jak poruszać się zmieniając miejskie otoczenie na wakacyjne ścieżki i bezdroża. A u schyłku wakacji, gdy czekać będzie nas brutalny powrót do codzienności, uniknąć wakacyjnego luzu w miejskiej dżungli aut, rowerów i hulajnóg elektrycznych i wszelkich innych jednośladowych nowinek.

Wszystkich amatorów kolarstwa zapraszamy już w najbliższy weekend, 14 i 15 maja, na BIKE EXPO, które zagości tym razem na warszawskim Wilanowie. Czekać tam będzie pokaźna pula kolorowych, praktycznych, zwiększających bezpieczeństwo gadżetów od CZAS NA BEZPIECZNY ROWER.

Kampanię wspierają Fundacje Ander i Frankor. Partnerem akcji jest organizator cyklu wydarzeń Bike Expo. Przyświeca im wspólny cel, jakim jest poprawa poziomu bezpieczeństwa rowerzystów na polskich drogach.

***

#CzasNaBezpiecznyRower

Kampania społeczna o charakterze edukacyjnym skierowana przede wszystkim do rowerzystów, ale także do innych uczestników ruchu drogowego. Celem kampanii jest promowanie świadomego i bezpiecznego zachowania na drodze. Odwołując się do głównej przyczyny wypadków z udziałem rowerzystów – nieznajomości przepisów – przypominamy najważniejsze punkty rowerowego kodeksu. Akcja wspierana przez Fundację ANDER i FRANCOR. Partnerem akcji jest BIKE EXPO – Narodowy Test Rowerowy.

Adres FB: https://www.facebook.com/czasnabezpiecznyrower

Kontakt dla mediów:

Anna Hipsz

tel. 663 910 053, e-mail: anna.hipsz@allforus.pl  

Share This Post

More To Explore